עקרהתקציר

'עקרה', סרטה של אסתי שושן הוא אחד הסרטים החזקים ביותר, שראיתי בעת האחרונה. סרט עם אמירה חברתית נוקבת, המספק הצצה רגישה ומעוררת מחשבה לעולמן של נשים חרדיות. באומץ רב ותוך קריאת תיגר על מוסכמות חברתיות בחברה ממנה באה בכל הנוגע לתפקידן האימהי של נשים, מציבה אסתי שושן מראה ביקורתית בפני נשים בכלל ונשים חרדיות בפרט. מומלץ בחום.

 

ד"ר נויה רימלט, מרצה וחוקרת בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה

"הסרט מראה יכולות בימוי והפקה מרשימות ביותר... יש בו משחק מצוין, צילום עדין ונוגע, עריכה טובה ותסריט שלא מפחד להעלות שאלות נוקבות. אסתי שושן עצמה מתגלה כבימאית מבטיחה שיש לה רבות לתרום לנוף הקולנוע הישראלי העכשווי."

 

אמנון וינר, בימאי ומרצה לקולנוע

 

"הסרט הקצר "עקרה" נוגע באחד ממרכזי העצבים הרגישים ביותר של החברה החרדית, ועוסק בנושא שעשוי לעורר התנגדות לא מעטה, כי ילדים, כידוע במגזר וגם מחוצה לו, הם תמיד שמחה."

 

טלי פרקש,  YNET

נעמי, אישה חרדית נשואה, נדרשת להכנס למשימת חייה, האימהות. היא צעירה, לא בשלה והיא כבר גידלה ילדים בשלב מוקדם של חייה, כאחות גדולה במשפחה חרדית אדוקה וגדולה.

אבל נעמי בת ה-22 מחוייבת לאידאל החברתי.

בשקט בשקט היא חולקת את כאבה, את תובנותיה עם כל העולם, רק לקרובים שלה היא לא מספרת על מחשבותיה ועל ההחלטות השנויות במחלוקת אותן היא לוקחת.

בעלה מוטרד, אמה לחוצה ומציעה לה סגולות שונות, ונעמי מותחת את החבל יותר מידי. האם יש סיכוי לרצונותיה הפרטיים של אישה צעירה מול מבנה חברתי נוקשה ושמרני? האם הזוגיות שלה תעמוד במבחן?

 

הסרט זכה לליווי ותמיכה של קרן סנונית של הרשות השניה וקרן גשר.

"יחסיהם של בני הזוג שזורים בעדינות וברגישות בעלילה מעוררת הזדהות ואמפטיה. הקונפליקט החבוי, הטוויסט בעלילה והפאנצ'-ליין מספקים חוויה ויזואלית שחודרת פנימה. כוחו של הסרט מתאפיין בהנחת אבן הפינה למילוי החסר האבסורדי ביצירה חרדית אותנטית. אסתי מביאה למסך סוגה קולנועית בעלת אמירה וסאבטקסט חברתי-אידיאולוגי המעורר לביקורת עצמית"

 

רחל אליצור, רכזת השלוחה החרדית של בית הספר 'מעלה', תסריטאית ויוצרת קולנוע 

 

"יש בתסריט אוירה חזקה מאוד, הדיאלוגים כתובים היטב וברגישות רבה, והסאב-טקסט עשיר".

 

"סיפור יפה וחזק,  גיבורה ראשית מסקרנת"

 

"נושא שחובה לעשות עליו סרט ונדמה כי היוצרת יודעת לטפל בנושא ברגישות ובכנות מפתיעה"

 

קרן סנונית-הרשות השניה